"Ostas skati", Matrožu iela 15. Ja kaut kā gadījies aizdoties līdz Ķīpsalas ziemeļu galam, šeit pārsteigs viena no vizuāli neparastākajām un inženiertehniski iespaidīgākajām laikmetīgās arhitektūras ēkām Rīgā un Latvijā. Biroju nama "Ostas skati" iespaidīgākais trumpis ir stikla, tērauda un betona tornis, kas atgādina kaut ko pa vidu starp bišu stropu un kebaba gaļas kluci (dzirdēts arī salīdzinājums ar betona maisītāju). Arī pārējā ēkas arhitektūra nenoliedzami ir augstas klases piemērs gan radošajā, gan tehniskajā izpildījumā, un par to liecina arī profesionāļu piešķirtās balvas - Latvijas Arhitektu savienības balva kā Labākā publiskā ēka, kā arī Labākā jaunbūve Rīgā. Ēka celta 2007.gadā, to paveikuši arhitektu birojs "Arhitektonika".
Rīgas arhitektūra 21. gadsimtā: TOP 20 skaistākās modernās ēkas Rīgā
Ikars Kublins /
Rīgā ik gadu tiek uzbūvēti vairāki simti jaunu ēku, tomēr tikai retā no tām spēj "aizķert aci". Izvētījot 21. gadsimta Rīgas laikmetīgās arhitektūras "pūra lādi", Fotovietas spēj atrast ap 20 tādu ēku, kas uzskatāmas par tiešām fotogēniskām, pievilcīgām, interesantām - tātad aptuveni viena uz katru līdz šim aizvadīto gadu jaunajā tūkstošgadē. Tā ir arhitektūra, kas vairāk vai mazāk pozitīvi pārsteidz, izbrīna un iezīmē jaunus vaibstus mūsu senās galvaspilsētas sejā. Šīs ēkas šeit sakārtotas TOP 20 formātā augošā secībā (ārpus TOP3, kas šķiet diezgan skaidrs, secība gan ir visai nosacīta). Nav izslēgts, ka kāda burvīga celtne ir palaista garām vai piemirsusies - bet tāpēc jau zem raksta ir komentāru sadaļa, lai arī Tu, lasītāj, varētu izteikt viedokli un varbūt pat prezentēt savu versiju par labāko Rīgas mūsdienu arhitektūras paraugu topu.
RĪGAS SKAISTĀKO MŪSDIENU ĒKU TOP 20
Reaton biroja ēka, Viskaļu iela 11. Čiekurkalna nomalē paslēpusies viena no interesantākajām mūsdienu ofisu ēkām Rīgā - B1 klases biroju ēka apdares materiālu tirdzniecības uzņēmumam "Reaton".
Jaunciema jahtu osta, Jaunciema gatve 135b. Nozīmīga laikmetīgās arhitektūras būve (2014) vienā no Rīgas nomaļākajiem rajoniem, Jaunciemā. Šo eleganto "melno čūsku", kas pielīdusi nodzerties Ķīšezera ūdeni, projektējis viens no Latvijas vadošajiem arhitektu birojiem "Sīlis, Zābers un Kļava". Pasūtītājs bijusi kāda domubiedru apvienība, kas vēlējusies attīstīt ūdenssportu un promotēt veselīgu dzīvesveidu.
"Lofts & Rosegold", Strēlnieku iela 8. Vēl viena arhitektūras lielmeistara Andra Kronberga biroja veikums, uz elitāro galu pretendējošā dzīvokļu ēka Lofts&Rosegold Strēlnieku un Melngaiļa ielas krustojumā kļuvusi ne tikai par "labsirdīgo lielo zivi", kas nav apēdusi "mazo zivi", saglabājot sev blakus arī vēsturisko divstāvu ēku, bet arī par vienu no spilgtākajiem (gan krāsas, gan formas un koptēla ziņā) mūsdienu apartamentu būvniecības paraugiem Rīgā. Netālie "Magdalēnas kvartāli" vai "Petit Paris", kas varbūt izskatās samērā gaumīgi un pieklājīgi, tomēr ir bez sava, īsti oriģināla rakstura, uz jauno kaimiņieni noteikti skatās ar mietpilsonisku skaudību par tās brīvdomību un atļaušanos (kas panākta, nezaudējot pietāti pret apkārtni).
UBN biroji, Jaunmoku iela 34. Vēl "treknajos gados" uzbūvētā UBN biroju ēka - elegantais "melnais dimants", kas atrodas starp lielveikala "Spice" kompleksu un Kārļa Ulmaņa gatvi, visvairāk pārsteidz ar savu neparasto ģeometriju un tās realizēšanai nepieciešamajiem inženiertehniskajiem risinājumiem, kas, vismaz ar nezinātāja aci raugoties, šķiet, nav bijuši vienkārši.
Z-torņi, Raņķa dambis 30. Lielākā vilšanās topā. Šiem "brāļu torņiem" bija potenciāls kļūt par, iespējams, nozīmīgāko jaunās arhitektūras ēku un iespaidīgākajām augstceltnēm Rīgā un pat visā Baltijā, taču rezultātā no tā visa sanācis ja ne pilnīgs čiks, tad krietni atšķaidīts uzlējums gan. Varētu vēl piedot torņu bezgala ilgo tapšanas gaitu (apmēram 14 gadus), kas ķīniešus sasmīdinātu līdz nāvei, varētu pievērt arī acis uz skandālu būvniecības finiša fāzē (ekspluatācijā pieņemšanas procesu), kas lika zaudēt darbu bijušajam Rīgas būvvaldes vadītājam... Taču nekādi nevar ignorēt to, ka Z-torņu sākotnējais projekts ir nepiedodami noplicināts - nav nedz oriģinālā paredzēto graciozo stikloto izvirzījumu, nedz savienojošā gaisa tilta. Rezultātā esam dabūjuši vienkārši divus gludus stikla cilindrus, turklāt arī to augstums plānoto 130+ metru vietā, kas būtu ļāvis pārspēt Viļņas "Eiropas torni", augstākajam Z-tornim ir apstājies jau pie 123 metriem.
"Šokolāde", Hospitāļu iela 23. Dzīvokļu ēka "Šokolāde" atrodas Rīgas centra ziemeļaustrumu daļā, Senču un Hospitāļu ielas krustojumā. Ēka tika uzcelta 2007. gadā un tas ir vēl viens arhitektu biroja "Sīlis, Zābers & Kļava" veikums. Interesanti, ka ēkas pamatos tikusi ievietota kapsula ar šokolādes receptēm - ja nu gadījumā nākotnē aizmirstos, kā pagatavot šokolādi. Šķiet, ka zināšanas par šokolādes ražošanu tomēr pārdzīvos šo ēku, jo, par spīti labajam arhitektoniskajam dizainam, būvniecības kvalitāte tāda acīmredzot nav bijusi - ēkas dzīvokļu īpašnieki stāstījuši par nopietniem konstrukcijas defektiem.
Rietumu Capital Centre, Vesetas iela 7. Rietumu bankas augstceltne, kas sastāv no trīs stiklotiem kubisku formu apjomiem (torņiem), kā arī (no Grostonas ielas puses) eksponētā betonā ar daudziem maziem apaļiem caurumiem celtu autostāvvietu (lai arī neesmu šī materiāla fans, autostāvvietai tas piederas itin labi) ir viens no oriģinālākajiem, interesantākajiem un kvalitatīvākajiem mūsdienu arhitektūras paraugiem aizvien topošajā Skanstes rajonā, ko apliecina arī 2010. gadā saņemtā Gada balva Rīgas arhitektūrā.
Abonēt:
Ziņas komentāri (Atom)
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru